Duskin Leadership Training in Japan

  • HOME
  • Alumni News(By County/Region)

Alumni News

By County/Region

Kazakhstan Mongolia Tajikistan Kyrgyz Afghanistan Pakistan Nepal China Korea Bangladesh Lao PDR Taiwan Myanmar Vietnam India Thailand Sri Lanka Philippines Cambodia Malaysia Singapore Indonesia Papua New Guinea Fiji Maldives Uzbekistan Solomon Islands

Afghanistan

Name Sex Disability Program
Zazai ABDUL KHALIQ Male Physical 4th

Go back to the top

Bangladesh

Name Sex Disability Program
Vashkar BHATTACHEARJEE Male Visual 4th
Misti Ashrafun Nahar Female Physical 5th
Rashedujjaman Chowdhury Male Visual 6th
Shohag MD. RAFIQUL ISLAM Male Physical 10th
Md. Habibur Rahman MOLLAH Male Physical 16th
Rashna Sharmin Camey Female Physical 18th

Go back to the top

Cambodia

Name Sex Disability Program
Sarin CHAN Male Physical 4th
Phallin Noeun Male Physical 6th
Samith Mey Male Physical 8th
Amraroth Um Female Physical 10th
Chea Bopha Female Physical 13th
Nhim Sinat Female Visual 14th
Sereypong CHHIM Male Physical 17th

Go back to the top

China

Name Sex Disability Program
Zhuang Li Female Visual 2nd
WANG Zheng Female Visual 3rd
YIN Nan Male Visual 5th
Renyuan Nie Female Visual 11th

Go back to the top

Fiji

Name Sex Disability Program
Veronica Narayan Female Visual 2nd
Tomasi Taberanibou Male Hearing 6th
Michael Noa Bete Din Male Hearing 11th
Naqio Etika Lagilagi (Naqio Eve) Male Hearing 13th

Go back to the top

India

Name Sex Disability Program
Qureshi AQEEL Male Physical 4th
Janki Akhani Female Visual 10th
Arti Anil Umrotkar Female Hearing 11th
UMMUl KHER Female Physical 16th
Ramdas Shivhare Male Visual 18th

Go back to the top

Indonesia

Name Sex Disability Program
Lintang Ayu Sambudi female Physical 1st
Galuh Sukumara Soejanto Female Hearing 2nd
Cucu SAIDAH Female Physical 3rd
Agus Putranto Male Visual 6th
Wahyu Triwibowo Male Hearing 7th
Mulyadi Aulia Amin Male Physical 11th
Kartika Anggita Tanuwijaya Female Visual 15th

Go back to the top

Kazakhstan

Name Sex Disability Program
Parkhat Yussupjanov Male Visual 8th
Kenzhegul Seitzhan Male Visual 10th

Go back to the top

Korea

Name Sex Disability Program
Jeong Hun-Ki Male Physical 1st
Seo Min-Su Male Physical 2nd
PARK Chan O Male Physical 3rd
Jae Won KIM Male Visual 4th
Kim Byung-Hun Male Hearing 7th
Yun Yeong Park Female Physical 12th

Go back to the top

Kyrgyz

Name Sex Disability Program
Seinep Dyikanbaeva Female Physical 10th

Go back to the top

Lao PDR

Name Sex Disability Program
Souphatta Souvannavong Female Physical 5th
Inpeng Vilayhong Female Visual 8th
Samnieng Thammavong Male Physical 9th
Viliya CHANCHALEUN Male Visual 16th
Phanita MAIPHONE Female Deaf 17th

Go back to the top

Malaysia

Name Sex Disability Program
Lee Mee Hong Female Physical 2nd
Puspanathan VELLASAMY Male Physical 3rd
Jessica MAK WEI-E Female Hearing 4th
Yee Haw Heng Male Hearing 10th
Chan Kok Sheng Male Hearing 12th
Lim Yew Yi Male Visual 14th

Go back to the top

Maldives

Name Sex Disability Program
Ashfaag Ahmed Male Hearing 14th
Dheena LATHEEF Female Hearing 16th

Go back to the top

Mongolia

Name Sex Disability Program
Naranjargalyn Tsogtsaikhan Male Physical 2nd
AMARTUVSHIN Bazar Male Hearing 3rd
Chuluundavaa Undrakhbayar Male Physical 9th
Gonchigdorj Gombo Male Visual 12th
Ariunaa BATSANDAG Female Visual 17th

Go back to the top

Myanmar

Name Sex Disability Program
May Khant Chit Khin Female Visual 1st
Aung Ko Myint Male Visual 2nd
Nay Lin Soe Male Physical 7th
Aye Thinzar Tun Female Hearing 12th
Soe Moe Oo Female Physical 14th

Go back to the top

Nepal

Name Sex Disability Program
Khadka LOKESH
Puspanathan VELLASAMY
Male Physical 3rd
Kamal Lamichhane Male Visual 5th
Krishna Gautam Male Physical 6th
K. C. Deepak Male Physical 8th
Dai Shrestha Amrit Male Hearing 9th
Jamuna Subedi Female Physical 11th
Sahadev Lamichhane Male Hearing 13th
Anjana K. C. Female Physical 14th
Gyan Bahadur BHITAKOTI Male Deaf 17th
Keshav Thapa Male Physical 18th

Go back to the top

Pakistan

Name Sex Disability Program
Muneeb Gardezi Male Hearing 1st
Shafiq-ur-REHMAN Male Physical 3rd
Muhammad Akmal Male Physical 5th
Shamsa Kanwal Female Visual 7th
Muzammal Islam Male Physical 12th
Rizwan Ijaz Male Physical 13th
Omer Pervaiz Male Physical 15th
Adeel AHMED Male Physical 17th

Go back to the top

Papua New Guinea

Name Sex Disability Program
Temane Charlie Male Physical 13th

Go back to the top

Philippines

Name Sex Disability Program
Raphael Domingo Male Hearing 2nd
Melody ESPANOL Female Physical 3rd
Mary Anthony SUBIA Female Physical 4th
Mark Espesor Male Physical 7th
Rivera Ma Rowena B Female Hearing 8th
Aileen Bables Female Visual 9th
Christopher Joseph Abriam Male Physical 11th
Raymond J. Manding Male Hearing 14th
Irish Ayesa Mendez Female Visual 15th
Christopher Amomonpon Male Deaf 18th

Go back to the top

Singapore

Name Sex Disability Program
Cheng Hoe Yang Esther Female Hearing 2nd
Yee Chen Loh Female Hearing 15th

Go back to the top

Solomon Islands

Name Sex Disability Program
Jabis Ngibutai MANAIKA Male Visual 17th

Go back to the top

Sri Lanka

Name Sex Disability Program
Hemantha Kumara Male Visual 3rd
Fazlul Haq Male Hearing 5th
Rasanjali Pathirage Female Physical 7th
Kasun Chandana Jayathunga Male Hearing 10th
Sankha Hasintha Liyanaarachchige Don Male Visual 18th

Go back to the top

Taiwan

Name Sex Disability Program
Chen-Yi WU Female Physical 4th
Chun Chieh Lin Female Physical 6th
Cai Shu Fan Female Physical 8th
Ying-Ju Chen Female Physical 10th
Tzu-Hao Lin Male Visual 12th
Li Bing Yu Male Physical 14th
Jhong-Han WU Male Hearing 16th
Yi-Shan Lee Female Deaf 18th

Go back to the top

Tajikistan

Name Sex Disability Program
Olesya Narmuratova Female Visual 11th
Siyovush Iliasov Male Visual 13th

Go back to the top

Thailand

Name Sex Disability Program
Ampol Pornprathanwet Male Physical 2nd
Songkran SOISAKLANG Male Visual 4th
Nantanoot Suwannawut Female Visual 5th
Yupa Sureeporn Female Physical 9th
Namchok Petsaen Male Physical 15th

Go back to the top

Uzbekistan

Name Sex Disability Program
Dilshod NORMURODOV Male Physical 16th

Go back to the top

Vietnam

Name Sex Disability Program
Nguyen Truong Van Male Visual 1st
Mong Giang Dinh NGUYEN Female Hearing 4th
Khanh Phuoc Lo Nguyen Female Physical 6th
Do Thuy Ha Female Visual 7th
Vu Thuy Linh Female Hearing 9th
Nguyen Ngoc Anh Female Physical 12th
Dao Thu Huong Female Visual 13th
Nguyen Trong Dai Male Physical 15th

Go back to the top