Duskin Leadership Training in Japan

スマホ ナビ
  • HOME
  • Alumni News(By Program Year)

Alumni News

By Program Year

The 1st Program 1999 (5 Trainees)

Name Sex Disability Country / Region
May Khant Chit Khin Female Visual Impairments Myanmar
Nguyen Truong Van Male Visual Impairments Vietnam
Lintang Ayu Sambudi Female Physical Disabilities Indonesia
Jeong Hun-Ki Male Visual Impairments Korea
Muneeb Gardezi Male Hearing Impairments Pakistan

Go back to the top

The 2nd Program 2000 (10 Trainees)

Name Sex Disability Country / Region
Zhuang Li Female Visual Impairments China
Veronica Narayan Female Visual Impairments Fiji
Aung Ko Myint Male Visual Impairments Myanmar
Seo Min-Su Male Physical Disabilities Korea
Tsogtsaikhan Naranjargalyn Male Physical Disabilities Mongolia
Lee Mee Hong Female Physical Disabilities Malaysia
Ampol Pornprathanwet Male Physical Disabilities Thailand
Galuh Sukumara Soejanto Female Hearing Impairments Indonesia
Raphael Domingo Male Hearing Impairments Philippines
Cheng Hoe Yang Esther Female Hearing Impairments Singapore

Go back to the top

The 3rd Program 2001 (9 Trainees)

Name Sex Disability Country / Region
WANG Zheng Female Visual Impairments China
Hemantha Kumara Male Visual Impairments Sri Lanka
Cucu SAIDAH Female Physical Disabilities Indonesia
PARK Chan O Male Physical Disabilities Korea
Puspanathan VELLASAMY Male Physical Disabilities Malaysia
Melody ESPANOL Female Physical Disabilities Philippines
Shafiq-ur-REHMAN Male Physical Disabilities Pakistan
AMARTUVSHIN Bazar Male Hearing Impairments Mongolia
Khadka LOKESH Male Physical Disabilities Nepal

Go back to the top

The 4th Program 2002 (10 Trainees)

Name Sex Disability Country / Region
Vashkar BHATTACHEARJEE Male Visual Impairments Bangladesh
KIM Jae Won Male Visual Impairments Korea
Songkran SOISAKLANG Male Visual Impairments Thailand
Zazai ABDUL KHALIQ Male Physical Disabilities Afghanistan
Qureshi AQEEL Male Physical Disabilities India
Sarin CHAN Male Physical Disabilities Cambodia
Mary Anthony SUBIA Female Physical Disabilities Philippines
WU Chen-Yi Female Physical Disabilities Taiwan
Jessica MAK WEI-E Female Hearing Impairments Malaysia
Mong Giang Dinh NGUYEN Female Hearing Impairments Vietnam

Go back to the top

The 5th Program 2003 (7 Trainees)

Name Sex Disability Country / Region
YIN Nan (殷楠) Male Visual Impairments China
Kamal Lamichhane Male Visual Impairments Nepal
Nantanoot Suwannawut Female Visual Impairments Thailand
Misti Ashrafun Nahar Female Physical Disabilities Bangladesh
Souphatta Souvannavong Female Physical Disabilities Lao PDR
Muhammad Akmal Male Physical Disabilities Pakistan
Fazlul Haq Male Hearing Impairments Sri Lanka

Go back to the top

The 6th Program 2004 (7 Trainees)

Name Sex Disability Country / Region
Rashedujjaman Chowdhury Male Visual Impairments Bangladesh
Agus Putranto Male Visual Impairments Indonesia
Phallin Noeun Male Physical Disabilities Cambodia
Krishna Gautam Male Physical Disabilities Nepal
Lin Chun Chieh Female Physical Disabilities Taiwan
Khanh Phuoc Lo Nguyen Female Physical Disabilities Vietnam
Tomasi Taberanibou Male Hearing Impairments Fiji

Go back to the top

The 7th Program 2005 (7 Trainees)

Name Sex Disability Country / Region
Shamsa Kanwal Female Visual Impairments Pakistan
Do Thuy Ha Female Visual Impairments Vietnam
Rasanjali Pathirage Female Physical Disabilities Sri Lanka
Nay Lin Soe Male Physical Disabilities Myanmar
Mark Espesor Male Physical Disabilities Philippines
Wahyu Triwibowo Male Hearing Impairments Indonesia
Kim Byung-Hun Male Hearing Impairments Korea

Go back to the top

The 8th Program 2006 (6 Trainees)

Name Sex Disability Country / Region
Inpeng Vilayhong Female Visual Impairments Lao PDR
Parkhat Yussupjanov Male Visual Impairments Kazakhstan
Deepak K. C. Male Physical Disabilities Nepal
Samith Mey Male Physical Disabilities Cambodia
Cai Shu Fan Female Physical Disabilities Taiwan
Rivera Ma Rowena B Female Hearing Impairments Philippines

Go back to the top

The 9th Program 2007 (6 Trainees)

Name Sex Disability Country / Region
Aileen Bables Female Visual Impairments Philippines
Yupa Sureeporn Female Physical Disabilities Thailand
Samnieng Thammavong Male Physical Disabilities Lao PDR
Undrakhbayar Chuluundavaa Male Physical Disabilities Mongolia
Dai Shrestha Amrit Male Hearing Impairments Nepal
Vu Thuy Linh Female Hearing Impairments Vietnam

Go back to the top

The 10th Program 2008 (8 Trainees)

Name Sex Disability Country / Region
Janki Akhani Female Visual Impairments India
Kenzhegul Seitzhan Male Visual Impairments Kazakhstan
Amraroth Um Female Physical Disabilities Cambodia
Seinep Dyikanbaeva Female Physical Disabilities Kyrgyz
Chen Ying-Ju Female Physical Disabilities Taiwan
Shohag MD. RAFIQUL ISLAM Male Physical Disabilities Bangladesh
Kasun Chandana Jayathunga Male Hearing Impairments Sri Lanka
Yee Haw Heng Male Hearing Impairments Malaysia

Go back to the top

The 11th Program 2009 (7 Trainees)

Name Sex Disability Country / Region
NIE Renyuan Female Visual Impairments China
Olesya Narmuratova Female Visual Impairments Tajikistan
Christopher Joseph Abriam Male Physical Disabilities Philippines
Mulyadi Aulia Amin Male Physical Disabilities Indonesia
Jamuna Subedi Female Physical Disabilities Nepal
Michael Noa Bete Din Male Hearing Impairments Fiji
Arti Anil Umrotkar Female Hearing Impairments India

Go back to the top

The 12th Program 2010 (7 Trainees)

Name Sex Disability Country / Region
Gonchigdorj Gombo Male Visual Impairments Mongolia
Lin Tzu-Hao Male Visual Impairments Taiwan
Park Yun Yeong Female Physical Disabilities Korea
Muzammal Islam Male Physical Disabilities Pakistan
Nguyen Ngoc Anh Female Physical Disabilities Vietnam
Kok Sheng Chan Male Hearing Impairments Malaysia
Aye Thinzar Tun Female Hearing Impairments Myanmar

Go back to the top

The 13th Program 2011 (7 Trainees)

Name Sex Disability Country / Region
Dao Thu Huong Female Visual Impairments Vietnam
Siyovush Iliasov Male Visual Impairments Tajikistan
Sahadev Lamichhane Male Hearing Impairments Nepal
Naqio Etika Lagilagi (Naqio Eve) Male Hearing Impairments Fiji
Chea Bopha Female Physical Disabilities Cambodia
Rizwan Ijaz Male Physical Disabilities Pakistan
Charlie Temane Male Physical Disabilities Papua New Guinea

Go back to the top

The 14th Program 2012 (7 Trainees)

Name Sex Disability Country / Region
Nhim Sinat Female Visual Impairments Cambodia
Yew Yi Lim Male Visual Impairments Malaysia
Raymond J. Manding Male Hearing Impairments Philippines
Ashfaag Ahmed Male Hearing Impairments Maldives
Anjana K. C. Female Physical Disabilities Nepal
Soe Moe Oo Female Physical Disabilities Myanmar
Li Bing Yu Male Physical Disabilities Taiwan

Go back to the top

The 15th Program 2013 (6 Trainees)

Name Sex Disability Country / Region
Yee Chen Loh Female Hearing Impairments Singapore
Kartika Anggita Tanuwijaya Female Visual Impairments Indonesia
Irish Ayesa Mendez Female Visual Impairments Phillipines
Namchok Petsaen Male Physical Disabilities Thailand
Omer Pervaiz Male Physical Disabilities Pakistan
Nguyen Trong Dai Male Physical Disabilities Vietnam

Go back to the top

The 16th Program 2014 (6 Trainees)

Name Sex Disability Country / Region
Dheena LATHEEF Female Hearing Impairments Maldives
WU Jhong-Han Male Hearing Impairments Taiwan
UMMUl KHER Female Physical Disabilities India
Dilshod NORMURODOV Male Physical Disabilities Uzbekistan
Md. Habibur Rahman MOLLAH Male Physical Disabilities Bangladesh
Viliya CHANCHALEUN Male Visual Impairments Lao PDR

Go back to the top

The 17th Program 2015 (6 Trainees)

Name Sex Disability Country / Region
Gyan Bahadur BHITAKOTI Male Hearing Impairments Nepal
Phanita MAIPHONE Female Hearing Impairments Lao PDR
Jabis Ngibutai MANAIKA Male Visual Impairments Solomon Islands
Ariunaa BATSANDAG Female Visual Impairments Mongolia
Sereypong CHHIM Male Physical Disabilities Cambodia
Adeel AHMED Male Physical Disabilities Pakistan

Go back to the top

The 18th Program 2016 (6 Trainees)

Name Sex Disability Country / Region
Christopher Amomonpon Male Hearing Impairments Philippines
Lee Yi-Shan Female Hearing Impairments Taiwan
Ramdas Shivhare Male Visual Impairments India
Sankha Hasintha Liyanaarachchige Don Male Visual Impairments Sri Lanka
Rashna Sharmin Camey Female Physical Disabilities Bangladesh
Keshav Thapa Male Physical Disabilities Nepal

Go back to the top

The 19th Program 2017 (6 Trainees)

Name Sex Disability Country / Region
Kaewkul Tantipisitkul Female Hearing Impairments Thailand
Solongo Batbayar Female Hearing Impairments Mongolia
Laxmi Nepal Female Visual Impairments Nepal
Krishneel Kunal Sharma Male Visual Impairments Fiji
Rubel Rana Male Physical Disabilities Bangladesh
Anam Shahzadi Female Physical Disabilities Pakistan

Go back to the top

The 20th Program 2018 (5 Trainees)

Name Sex Disability Country / Region
Sunita Thapa Female Hearing Impairments Nepal
Harshini Sowbhagya Yuki Gamaethige Female Hearing Impairments Sri Lanka
Yonten Jamtsho Male Visual Impairments Bhutan
Myo Min Htet Male Physical Disabilities Myanmar
Nan Su Male Physical Disabilities Taiwan

top page